Sons & Daughters of Joel

North America


Canada


Canadian Eastern - Maurice Ivan Jones


Alberta

Calgary 1998 - Ruston Crockett

Calgary 2013 - Dallin J. Whetten

Calgary - Greg Irvin Page

Edmunton 2015 - Ben Mejia

Thomas Emery Greenwood


Manitoba

North Central States 1965 - Richard Eagar

Winnipeg - Andrew Maurice Jones

Winnipeg - Melitza Jones Lloyd


Nova Scotia

Halifax Mission President  1982 - Grace & Dennis Hassell

Halifax - Charles Frederick Gemmill

Halifax - Valerie Jones Gemmill


Ontario

North Central States 1965 - Richard Eagar

Toronto 1937 - Dorothy Christine Andrews Maxfield

Toronto 1987 - Iddo Leon + Ruth Webb Wilson

Toronto West 2004 - Eric Don Nielson


Quebec

Montreal 1986 - Bruce Holmstead

Montreal 2004 - David J. Russon


Central America

Central America 1966 - Roger Wayne Williams

Central America 1968 - M. Reuel Smith

Central America 1972 - Charles Edwin Martineau

Central America Medical Mission 1997 - Max & Dona Kartchner


Belize

San Salvador West / Belize 2015 - Justin Cordel Ericksen


Costa Rica

San Jose 1976 - Evan Jed Barton

San Jose 1978 - Becky Ruth Barton

San Jose 1985 - Dawn Kartchner

San Jose 1998 - James Charles Simmonds

San Jose 2008 - Taylor Craig Orton

San Jose - John Arthur Merrill


El Salvador

Guatemala / El Salvador 1974 - Bodell Barton

San Salvador 1976 - Dale B. Gibson

San Salvador 2012 - Joshua Holmstead

San Salvador East - Shellene Vertie Wilkinson Jones

San Salvador East - Benjamin Allen Ward

San Salvador West / Belize 2015 - Justin Cordel Ericksen


Guatemala

Guatemala City 1975 - Bradley Wayne Hixson

Guatemala City, Guatemala 1981 - Kenneth Parley Bird

                                                         & Carma Joyce Ingram

Guatemala City, Guatemala 2001 - Brian Scott Topham

Guatemala City Central 2001 - Shawn Douglas Weatherhead

Guatemala / El Salvador 1974 - Bodell Barton

Quetzaltenango - Jared Kartchner

Quetzaltenango - T. Jefferson Raines


Honduras

Comayaguela 2002 - Nolan Keith Martineau

Comayaguela 2014 - Savannah Craner

San Pedro South 2009 - Mitchell Thomas Bird

San Pedro Sula East 2015 - Jordan Spencer Ericksen

Tegucigalpa 1991 - Janine Whetten Gilbert

Tegucigalpa - Vance Michael Jones


Nicaragua

Managua 2009 - Cristi Lee Weatherhead


Panama

Panama City 2001 - Daniel Hoyt Esplin

Dominican Republic

Dominican Republic South - Brian Rondal Jones

Santo Domingo 1989 - Emily Laney Landrin

Santo Domingo 1993 - Rhonda Haymore Welch

Santo Domingo East - John Bowen Allen

Santo Domingo West 2009 - Seth Anderson Wilson


Jamaica

Kingston 1992 - Robert Craig


Mexico

Culiacán 2012 - Kyle Orton

Guadalajara 1976 - Robert Dale Chantrill

Guadalajara 1996 - Michael Brendan Allan

Guadalajara 2001 - Kevin Henry Martineau

Guadalajara - Reese Gregory

Guadalajara East 2009 - Jeffrey C. Gibson

Hermosillo - Brian Kartchner

Juarez 2001 - Heath Jones

Mérida 2001 - Joel Hills Orton

Mexico - Phillip K Hurst

Mexico 1937 - Antoine Ivins Martineau

Mexico 1939 - Charles Orlee Martineau

Mexico 1944 - Teresa Martineau Russon

Mexico 1990 - Klint Heap

Mexico 1970 - William David Eagar

Mexico City 1976 - Darryl Stewart

Mexico City 1996 - Jeremy King

Mexico City North 1984 - Bret Randle Romney

Mexico City North 1986 - Kenyon Shepherd Orme

Mexico City North - Dwight Kartchner

Mexico City Temple 2006 - Carma Joyce Ingram Bird

Mexico Norte 1965 - Nolan Martineau

Mexico (southern) medical mission - Dean & Joanne Kartchner

Monterrey 1964 - John David Maxfield

Monterrey North - Paul Jason Battraw

Mexico North Monterrey - 1973

Monterrey West 2015 - Ammon Bingham

Oaxaca 2013 - JD Davenport

Puebla 1988 - James Hammond

Puebla 1998 - Benjamin Barker

Puebla South - Elizabeth Slack

Tuxtla Gutierrez - Sean Kartchner


United States


Central States 1942 - Stanford Dean Russon

North Central States 1956 - Lewis M. Westover

Southern States - Robert John Wilstead

Southwest Indian 1955 - LaMonte Clarence Bingham


Alabama

Birmingham 1988 - Eric Madrid

Birmingham 1991 - Tona Wengreen


Alaska

Alaska 2007 - Melissa Bankhead

Anchorage 1987 - Carmen Maxfield & Willard Call Mann

Anchorage 1997 - Brandon Kim Nielson


Arizona

Arizona - Kurtis Maxwell

Gila Valley Temple 2010 - Eunice Hancock Whetten

Gila Valley Temple 2012 - Roger & Eulynn Whetten Williams

Mesa Temple 1987 - Melvin & Eunice Hancock Whetten

Page (Navajo) - Richard Robison Johnson

Phoenix 2010 - Jefferey Lee Hall

Southwest Indian  1949 - Norma Shumway

Tempe 2004 - Asa Martineau

Tempe 2005 - Natalie Ann Bird

Tempe - Juleen Jones

Tucson 1993 - Kristen Orton Jorgensen

Tucson 1995 - Eric Eagar

Tucson 1999 - Larin Mortimer


Arkansas

Fayetteville - Norma Shumway & Dean Wengreen

Little Rock 2000 - Blake Robert Powell


California

Anaheim (Spanish) 1988 - David Gregory Craner

Arcadia 1974 - Rodney Van Martineau

Arcadia 2007 - Kyle Adams

Carlsbad 1995 - Adam Clark

Carlsbad 1998 - Sharee Mortimer Smith

Carlsbad 1999 Spanish - Brock Heap

Carlsbad 2004 - Marco Antonio Escobar

Carlsbad Spanish speaking 2012 - Andrew Dallin Orme

Fresno 1991 - Jason Abhau

Fresno 1995 - Jason Alan Hagey

Fresno 2004 - Adam James Bird

Los Angeles (Spanish) - Brendon Jeffrey Billat

Los Angeles - Gordon Wayne Comfort Jr.

Northern 1947 - Norma Shumway

Oakland Spanish-speaking 1973 - Dave Henderson

Oakland 1976 - Randall Scott Bird

Oakland 1998 - Christopher Wade Shoemaker

Oakland 1999-2001 - Ryan Wilson Gubler

Oakland 2008 - Aubrey James Taylor

Riverside 1998 - Paul Wilson

Riverside 2013 - Parker Kelley

Riverside/Redlands - Kirsten Marie Bates

Sacramento 1974 - Douglas Arthur Weatherhead

San Bernardino 1988 - Melvin Lehi &  Phyllis Smith

San Diego 1975 - Craig Ferrin Orton

San Diego 1985 - Robert Warren Whetten

San Diego 1989 - Eldon Lindsey Larsen

San Diego 2011 - Calvan Moroni Johnson

San Jose 1985 - Jan Bingham Pyne

San Jose 2009 - Kyle Gibson

Santa Rosa 1991 - Luis Martin Mejia

Santa Rosa 1993 - Tyrone Richard Shuman

Stockton - Hmong people 1992 - Iddo Leon + Ruth Webb Wilson

Stockton - Cambodian speaking 1993 - Bryan Mortimer

Ventura 1994 - Kimi Orton Palmer

Ventura 2006 - Samuel Henderson

Ventura - Beverly Shumway


Colorado

Denver - Laura Bingham Hunter

Denver North - Randy Judd

Denver South Spanish speaking - Joshua Barton

Northwest Indian Mission - Richard  Duane Leany May 1967 - May 1969

Western States - Thorley Call Johnson


Connecticut

Hartford 1989 - Gary Max Kartchner

Hartford 1993 Spanish - Ben Allen Heap

Hartford 2004 - Wendell Charles Martineau Jr

Hartford - Clayton Johnson.


Florida

Florida 1964 - Lyle Robert Orton

Florida 1974 - Philip W. Bankhead

Fort Lauderdale - David Martineau

Fort Lauderdale - Rebecca Whetten

Jacksonville - Brett Petersen

Jacksonville 1991 - James Ray Bingham

Jacksonville 2005 - Cory Lynn Weatherhead

Orlando 1998 - Ryan Kenneth Bird

Tallahassee 2001 - Kenneth Alan Brueck

Tampa 1982 - Steve Schofield

Tampa 2000 - Stephen Wilson

Tampa 2006 - Hazel Martineau Allen & John William Allen (mission president)

Tampa 2008-2011:  Eric Scott Gubler

Tampa - Kendall Cash

Tampa - Jarom Kartchner

Tampa - Jason Dean Ward

Tampa - Joel Huber


Georgia

Atlanta 1972 - Dennis Dwight Ward

Atlanta 1989 - Douglas John Maxfield

Atlanta 2013 - Erik Jordan Smith

Atlanta 2015 - Alex Maurice Lusko

Atlanta - Dennis Jacob Ward

Atlanta Temple Opening 1983 - Iddo Leon + Ruth Webb Wilson

Macon 1990 - George Ernest Nathan Sillito

Macon 2007 - Aaron E. Spendlove

Southern States - Harry Sixtus Johnson

Southern States - Sixtus Ellis Johnson


Hawaii

Honolulu 1983 - John Kelley

Honolulu 1986 - Sloan Schneider Guidinger

Honolulu 2007 - Steven Crockett

Honolulu - Sone Junior Naunau

Honolulu - Ethan James Sellers


Idaho

Boise - Garet Kartchner

Boise - Juleen Jones

Boise - Glenn W. Merrell

Idaho Montana 1968 - Dennis Melvin Whetten

Northwestern States 1966 - Philip Robert Brueck

Pocatello 2001 - John Carlos & Valene Whetten

Pocatello 2011 - Cody Nielson


Illinois

Chicago 1988 - Troy Haymore

Chicago 1999 - Tatum Raelyn Bird

Chicago 2010 - Camelia Miller

Chicago 2013 - Lennyx Jade Hatch

Chicago South - Arden Emil Sellers

Nauvoo 1983 - David Orton Maxfield & Dorothy Andrews Maxfield

Nauvoo Building 1963 - Lynn Buell Eagar

Peoria 2000 - David Craig

Peoria 2005 - Serriah Lynn Sneed Wong


Indiana

Indianapolis 1974 - Randy Camenish Rollins

Indianapolis 2008 - Bradley Thomas McKeen

Indianapolis 2008 - Adam Francis Hamilton

Indianapolis 2009 - Rebecca Esplin


Iowa

Des Moines 2010 - Daniel Gene Russon

Des Moines 2012 - Stephanie Tobias


Kentucky

East Central States 1946 - Eunice Hancock Whetten

East Central States 1969 - Leon F. Wilson

East Central States - Lenard LeRoy Shumway

Louisville 1976 - Stanley Kartchner


Louisiana

Baton Rouge - Stephanie Horan Hamilton

Texas Louisiana 1947 - Kenneth Parley Bird


Maryland

Baltimore 2005 - Jonathan Kartchner Brimhall

Baltimore 2012 - Kami Orton

Baltimore - Rob Johnson


Massachusetts

Boston - Jared Cook

Boston 1991 - Jeffery McLoyd Ericksen

Boston 1999 - David Michael Rhode

Boston 2006 - Misty Heaton

Boston 2011 - Jordan Lynn

Boston 2012 - Kendall Orton


Michigan

Michigan - Brandon Maxwell

Detroit 1995 - Larry Laney

Detroit 1997 - Suzanne Monk Stokes

Detroit 2004 - Brigham Shiner Orton

Detroit 2006 - Greg Thomas Bird

Great Lakes 1954 - John William Allen

Lansing 1985 - Kent Alva Orton

Lansing 1987 - Todd Westover


Minnesota

Minneapolis 2003 - John Carlos & Valene Whetten

Minneapolis 2012 - Rex & Kay Kartchner

North Central States 1959 - Richard Dallin Bates

North Central States 1965 - Richard Eagar


Mississippi

Jackson 1981 - Kim  Shumway Jacobsen

Mississippi 1995 - Scott Wadsworth

Mississippi Louisiana 1975 - Eulynn Whetten Williams


Missouri

Independence 1991 - Troy G. McArthur

Independence 1993 - Darren M. McArthur

Independence 1999 - Nathan M. Freitas

St. Louis 1997 - Lloyd Laney

St. Louis 2000 - Willard Winslow Burton

St. Louis 2013 - Justin McKeen

St. Louis - Louis Irving Tryon

Montana

Montana 2002 - Rebecca A. Alger

Billings 2013 - Alexis Marie Hixson

Billings - Beverly Shumway

Idaho Montana 1968 - Dennis Melvin Whetten

Northwest Indian Mission - Richard  Duane Leany May 1967 - May 1969

Western States 1947 - Ernest (Bud) Whetten

West Central States - Patricia Shumway Bright

West Central States - Savanna Shumway Baker

West Central States - Janice Marie Shumway Cluff

West Central States - Shirley Mae Shumway Lamoreaux


Nevada

Las Vegas 1991 - Brett Hassell

Las Vegas West 2008 - Benjamin J. Spendlove


New Hampshire

Manchester 2013 - Spencer Crockett

Manchester 2013 - Caleb Edwin Martineau

New Jersey

Morristown 1998 - Stan & Teresa Russon

Morristown 2002 - Michael Jan England

Morristown 2006 - Diana Martineau Westover & Lewis Westover

Morristown 2007 - Joshua K. Miller

Morristown 2008 - Brooke Suzanne Hixson Lathen

Morristown - William Michael Allen


New Mexico

New Mexico - Nathan Hurst

Grants Stake Mission 1956 - Melvin Whetten


New York

New York City 1982 - Jeffrey Todde Bates

New York City 1993 - Clover Lu Burton Martinez

New York City North 2000 - Benjamin Riley Johnson

New York City North 2008 - Ethan David Eagar

New York North - Cameron Brandt

New York South - Gary Wayne Uchytil

Rochester 1991 - Byron Gilbert

Upstate 2003 - Tia Lynn Crockett Thompson

Utica 1999 - Michael Taylor

Utica 2005 - Michael David Dixon


North Carolina

Charlotte 2007 - Scott R. Gibson

East Central States 1946 - Eunice Hancock Whetten

North Carolina 2013 - Alexander D. Ibarra

Raleigh 2004 - Jayden Ferrin Rollins

Raleigh 2013 - Shianne Carolyn Martineau (Ritchie)


North Dakota

North Central States 1965 - Richard Eagar

North Dakota - Dallas Moore

Northwest Indian Mission - Richard  Duane Leany May 1967 - May 1969


Ohio

Cleveland 1992 - Clinton Larry Blake

Cleveland 1994 - Laron Swapp

Cleveland 1995 - Eldon Hamelin

Cleveland 2002 - Luke Allen Lathen

Cleveland 2010 - Mark Eldred & Annette Walker Orton

Cleveland - Aaron John Wilstead

Columbus 1990 - Matthew Noel Orton

Columbus 2001 Spanish - Barry Heap

Ohio - West Virginia 1971 - Allen Lee Chantrill


Oklahoma

Central States 1956 - Ruthie Mae Whetten Hancock

Tulsa - Austin Cooper

Tulsa 1980 - Alva Warren & Clora Lay  Orton

Tulsa 2002 - Andy Laney

Tulsa 2007 - Trina Joy Topham

Tulsa - Eddie Lee Shumway


Oregon

Bend 1991 - Scott Heap

Eugene 1993 - Melissa Jayne McCook Pimentel

Eugene 2002 - Colman Jack Orton

Eugene - Landon Kartchner

Northwestern States 1963 - Rand King

Northwestern States 1966 - Philip Robert Brueck

Portland 1970 - Darrell Russon

Portland 1983 - Hal Richard Johnson

Portland 2005 - Clarissa Whetten Haycock

Portland 2013 - Mitchel Nephi Johnson

Portland - Daniel James Barnett


Pennsylvania

Pennsylvania - Beverly Shumway

Philadelphia 1992 - Rick Byron Jorgensen

Philadelphia 1998 Cambodian speaking - Kyle Douglas Willoughby

Philadelphia 2009 - Nate Thatcher

South Carolina

South Carolina 1972 - Dennis Dwight Ward

Charleston 1995 - Kevin Boyd Orton

Columbia 1990 - George Ernest Nathan Sillito

Columbia 1996 - Luke Thompson

Columbia - Mikell Kristofer Decker


South Dakota

Cannonball - Nina Angela Johnson Robison & Guy Clayton Robison

North Central States 1965 - Richard Eagar

Northwest Indian Mission - Richard  Duane Leany May 1967 - May 1969

Pierre 1996 - Dustin Heaton

Rapid City 1997 - Erin Smith Johnson

South Dakota 1981 - Leonard Barton


Tennessee

East Central States 1969 - Leon F. Wilson

Knoxville 2006 - Megan McArthur Gubler

Nashville 1976-1978 - Jolayne Cooper

Nashville 2008 - Sean Lee Paddock

Southern States - Nephi Martineau

Southern States 1899 - Joel Hills Orton

Southern States 1931 - Clora Lay Orton


Texas

Corpus Christi 1991 - Staci Hunsaker Jones

Dallas 1995 - Stephen Fleming

Dallas 2006 - Alex Cheung

Dallas 2007 - Spanish-speaking - Matthew Thomas Bird

Dallas 2013 - Cameron Osborn

Fort Worth 2001 - William Tyrone Simmonds

Fort Worth 2005 - Benjamin Nils Esplin

Houston 2012 - John Alfred Sneed

Houston - Robert Ivan Wilstead

Houston East 1999 - Kevin Mortimer

Houston East 2011 - Jason Robert McKeen

Houston South 1997 - Craig Hassell

Houston South - Alexis Sellers Smith

Lubbock 2012 - Tanner Ferrin Orton

San Antonio 1979 - Steve Tobias

San Antonio 1998-1999 - Nathan David Gerrard

Spanish American 1937 - David Orton Mfaxfield

Spanish American 1953 - John Carlos Whetten

Spanish American - Jerry Lee Brimhall

Texas - James Gaston Martineau

Texas - Louisiana 1947 - Kenneth Parley Bird

Texas West - David Andrew Merrell


Utah

Bishop’s Storehouse 2012 - Wesley Barton

Biship’s Central Storehouse 2013 - Shane Wendell Martineau

Church Service Mission 2013 - Callie Dawn Barton Wilcox

Family History Center 1989 - Kenneth Parley Bird & Carma Joyce Ingram

Family History Center 1999 - Ruthie Mae Whetten Hancock

Family History Center 2004 - Ruthie Mae Whetten & Frank Hancock
Family History Center - Patricia Shumway Bright & Charles Bright

Logan building mission 1963 - Lynn Buell Eagar

Logan Tabernacle Data Processing Family History 1981 - Etta Eagar  Hamilton

Ogden 2012 - Joshua Andrew Ritchie

Ogden 2013 - Joseph Holmstead

Ogden - Matthew Kartchner

Provo 2012 - Paul Kartchner

Research Support Salt Lake City -Joanne Allen Kartchner

St. George - Brianna Davis

St. George Family History Center 1995 - Iddo Leon + Ruth Webb Wilson

St. George Family History Center 1996 & 1998 - Delsene Leany Gibson

& Mark Gibson

St. George Member Locator Mission 2002 - Kaye Allred Nielson

Salt Lake City 1979 - Wendell Charles Martineau

Salt Lake City 2010 - Kevin Craig

Salt Lake City - Michael Clark

Salt Lake City Family, Church History and Headquarters Mission 2011 - Patricia Cheney & Dennis Welch

Salt Lake City Family, Church History and Headquarters Mission 2012 - Larry & Dorian Heaton

Salt Lake City South 2001 - David Joel Glassett

Salt Lake City South 2005 - Jacob Fisher Fike

Salt Lake City Temple Square 2005 - Candace Anne Peterson Martineau

Salt Lake City Temple Square 2007 - Tina Parson Pogue

Salt Lake City Temple Square - Norma Shumway & Dean Wengreen

Salt Lake City Temple Square Conference Center 2007 - Caleb Peter Hamilton

San Juan Stake 1951 - Norma Shumway & Evan Hewitt Barton

West Jordan Prairie Stake Mission 2001 - Lori Leany Taylor


Virginia

East Central States 1946 - Eunice Hancock Whetten

Eastern Atlantic States 1960 - Mark Eldred Orton

Richmond 2008 - Chase Austin Hixson

Richmond 2011 - Tyler James Nielson

Richmond 2012 - Tawni Louise England


Washington

Kennewick 2010 - Tanner John Cady

Northwestern States 1966 - Philip Robert Brueck

Seattle 2005 - Candace Anne Peterson

Seattle 2007 - Jessica Kartchner

Spokane 1999 - Jared Scott Weatherhead

Spokane 2006 Spanish-speaking- Jason Anthony Johnson

Spokane 2013 - Wilma Martineau Bingham

Tacoma 1998 - Jesse Lee Lang

Tacoma 2002 - Hazel Martineau Allen & John William Allen (mission president)


Washington D.C.

South 2013 - Aubrey Kartchner

Golden Kartchner Brimhall


West Virginia

Charleston 1982 - Marie Hansen Orton

Ohio - West Virginia 1971 - Allen Lee Chantrill


Wisconsin

Milwaukee 1988 - Jed Bailey

Milwaukee (Hmong) - Trevor Allen Bodily

North Central States 1965 - Richard Eagar

Wisconsin 2008 - Jason J. Adamson


Wyoming

Northwest Indian Mission - Richard  Duane Leany May 1967 - May 1969



Puerto Rico

Puerto Rico 1988 - Stan & Teresa Russon

Puerto Rico 2009 - Whitney Matheny Reid Weatherhead

San Juan 1992 - Jayson Martineau

San Juan 1999 - David Henry Burton


West Indies

West Indies 1998 - Daniel Eli Johnson

West Indies - Daniel Alma Bates


South America

South Andes 1967 - Robert Martineau


Argentina

Argentina 2001 - Adam W. Freitas

Argentina - Tyler Grant Johnson

Argentina North 1971 - Larry Heaton

Argentina South 1968 - Dale Lee Williams

Bahia Blanca 2010 - Corinne Orton

Bahia Blanca - Nathan Heber Jones

Buenos Aires - Larry Mark Owens

Buenos Aires Norte 1998 - Nolan Seitz Martineau

Buenos Aires Norte 2004 - Timothy Jackson Eagar

Buenos Aires Norte - Amy Ann Allen

Buenos Aires Norte - Matthew Griffeth

Buenos Aires South 1994 - Jason Dean Martineau

Buenos Aires South 1996 - Jacob Abraham Menke

Buenos Aires South 2008 - Jeffrey Scott Shoemaker

Buenos Aires South - Milo Kartchner

Buenos Aures West 1998 - Brendon Martineau

Buenos Aires West 2005 - Nathan Evan Wilcox

Cordoba 2008 - Dustin Ray Hancock

Cordoba 2009 - Kyle Adam Briggs

Cordoba 2009 - Lucas Falcon Johnson

Cordoba 1972 - Fred Kartchner

Mendoza 1990 - Darla Orton Alder

Mendoza 2013 - Joseph Holmstead

Neuquen - Dallin Kartchner

Neuguen 2006 - Kempton John Cox

Niochen - Mark Lindsay Anderson

Resistencia 2013 - Jerry Lee & Ruth Kartchner Brimhall

Rosario 1994 - Kyle Thomas

Rosario 2003 - Luke Christiansen

Salta 2015 - Emma Elizabeth Allen

Salta - Nathan William Ward


Bolivia

Bolivia 1971 - Mark Eugene Hatch

Bolivia 1971 - David Kim Martineau

La Paz 1977 - JoAnne Leany

La Paz 1979 - Kortlan Stewart

La Paz 1981 - Todd West Rallison

La Paz  1988 - Lorena Whetten Holmstead


Brazil

Brazil 1971 - Verlan Gene Russon

Brazil 2008 - Bryan M. Wright

Brazil - Philip Sonntag Hurst

Brazil - Trenten Cox Johnson

Belo Horizonte 1994 - Robert Matthew Burton

Belo Horizonte 2013 - Lane T. Miller

Cantinas  1990 - Jeffrey Dan Palmer

Fortaliza 2000 - Stephen Wilson

Goiana 2001 - Nicholas Aaron Bird

Goiana 2008 - Kalob James Williams

Londrina 2004 - Derek Mortimer

Maceio 2008 - Jeffrey Zane Kartchner

Manaus 2000 - Timothy Yates

Porto Alegre 2002 - Casey Johnson

Porto Alegre South 1995 - Marla Hassell Chandler

Ribeirao Preto 1993 - Brandon Rosel Hunter

Sao Paulo 1991 - Stephen Welch

Sao Paulo 2008 - Brittney Barton

Sao Paulo 2011 - Corbin Charles Green

Sao Paulo 2013 - Lorin Thomas Greenwood

Sao Paulo - Emily Cundiff Martineau

Sao Paulo North 1977 - Robert McKeen

Sao Paulo North 1993 - Jaren Devens Martineau

Sao Paulo North 2014 - Joseph Charles Martineau


Chile

Antofagasta 2001 - Zach Hassell

Chile Medical Mission 2002 - Max & Dona Kartchner

Chile Mission 1966 - Rex Kartchner

Chile 1991 - Stan & Teresa Russon

Chile 2001 - Andrew J. Bankhead

Chile 2003 - Scott C. Gwynn

Chile 2004 - Jill Freitas

Concepción 1991 - Kristen King Johns  

Concepción 2009 - Michael Thomas Bird

Concepcion South 2013 - Jacob Gibson

Concepcion South - Ammon Kartchner Brimhall

Osorona 1995 - Joyce Kartchner Wagner

Osorno 1996 - Jeremy Parson

Osorno 2013 - Kayla Brooke Westover

Osorno - Verle Martineau Jones

Santiago 1994 - Lorin Garett Paddock

Santiago East - Mara Mikell Burton Escobar

Santiago East - Jon Cardon

Santiago North 1977 - Zane Alan Kartchner

Santiago North 1985 - Joseph Henry & Pearl Martineau

Santiago North 1989 - Arianna Orton

Santiago North 1989 - Joseph LaMonte Bingham

Santiago North 2000 - Tyler Madsen Williams

Santiago North 2009 - Nick R. Miller

Santiago North - Brandon Kartchner

Santiago North - Wade Kartchner

Santiago North - Shayne Judd

Santiago North - Travis R. Ward

Santiago South 1994 - David Frederick Brueck

Santiago South 1997 - Collin Maxfield Parrish

Santiago South - Derek Kartchner

Santiago West 2007 - Bonnie Lynn Scott

Viña del Mar 1985 - Sharise Orton Case

Viña del Mar 1994 - Justin King

Viña del Mar 2001 - Trevor Wilcox

Viña del Mar - Paul Kartchner


Colombia

Bogota North 2009 - Gabriel Kartchner Rallison

Colombia - Damon Ryan Martineau

Colombia Medical Mission 1999 - Dean & Joanne Kartchner

Medelin 2013 - Jared Gibson

South America Northwest Area Medical Director 2011 - Paula Hassell

                                              & Dave Henderson


Ecuador

Ecuador 1973 - Blaine Whetten

Guayaquil 1984 - RayLynn Russon Ibarra

Guayaquil 1991 - Jason Brumble

Guayaquil - Derek Alden Merrill

Guayaquil North 2007 - Bryan Sheen Martineau

Guayaquil South 2001- Matthew M. McArthur

Quito 1982 - R. Alexander Ibarra

Quito 1984 - Wyatt Sullivan Martineau

Quito 2000 - Shennie Esplin

Quito 2008 - Micah James Weatherhead

South America Northwest Area Medical Director 2011 - Paula Hassell        & Dave Henderson


Paraguay

Asuncion 1997 - Dustin Lewis Barrington

Asuncion 2011 - Vance Benjamin Johnson

Uruguay - Paraguay 1969 - Eva Lucia Martineau Williams


Peru

Andes Mission 1964 - Glen Kartchner

Andes - Jerry Lee Brimhall

Chiclayo 1999 - Scott Anthony Paxton

Juancayo Mission President 2013 - Paula Hassell & Dave Henderson

Lima - Gregory Bartschi Brandt

Lima North 1981 - Janet Mary Bird

Lima South 1997 - Robb Douglas Bird

Trujillo 1989 - Samuel Lee Alder

Trujillo 2011 - Michael Johnson


Uruguay

Montevideo West - Wayne Nelson

Uruguay 1956 - Dale Kartchner

Uruguay - Paraguay 1969 - Eva Lucia Martineau Williams


Venezuela

Barcelona 1997 - Ben Andrew Kartchner

Maracaibo 1981 - Timothy Eagar

South America Northwest Area Medical Director 2011 - Paula Hassell & Dave Henderson


Europe


Austria

Holland/Belgium 1982 - Shawn Claude Hamilton

Austria 1987 - Kathy Baird Russon


Belgium

Holland/Belgium 1982 - Shawn Claude Hamilton


Bosnia

Adriatic North 2011 - Kevin c. Gibson


Croatia

Adriatic North 2016 - Elena Naomi Martineau


Czech Republic

Prague 2006 - Scot Nielson

Prague - Brennan Kartchner


England

Birmingham 2004 - Brian M. Gibson

Bristol 1973 - Jeffrey Scott Shoemaker

Bristol 1984 - Lanette Bingham Bates

British South - James & Kay Martineau

Coventry - Kurt Olsen Bodily

Leeds 1990 - Kenneth Parley Bird & Carma Joyce Ingram

Leeds 1998 - Geritt Cowley Orton

Leeds 2013 - Austin Lewis Westover

Leeds 2013 - Riley Trent Dutry

Leeds - Craig Allen Bates

London 1997 - Steven Bird

London 2006 - Kristen Mary McKeen

London 2010 - Michael Henderson

London - Golden Kartchner Brimhall

London - Glenn W. Merrell

London South 2012 - Daniel lsaac Sillito

Manchester 1986 - Melvin & Eunice Hancock Whetten


Finland

Finland 1971 - Claude Clason

Finland - Harvey Johnson


France

Bordeaux 1995 - Allen Welch

Bordeaux 1997 - Matthew D. Heaton

Paris 2008 - Carol Hinton & Bob Scofield

Paris 2011 - Mark A. Gibson

Paris - Joshua Marvin Allen

Toulous 2008 - Brandon Gibson


Germany

Berlin 1998 - Jason Edgar Clauser

Dusseldorf - Kendal Donn Bates

Frankfurt 1998 - Jared Brett Shelton

Frankfurt 2011 - Marvin Lee & Vickie Lynne Hayes Paxton

Hamburg 2001-2003:  Nicholas Karl Gubler

Hamburg 2010 - Andreas Russell Smith


Greece

Athens 2008 - Jachary Kelley


Holland

Holland/Belgium 1982 - Shawn Claude Hamilton


Hungary

Budapest 2014 - Chandler Houston Martineau


Italy

Italy 1999 - Jonathan K. Russon

Italy North 1973 - Gary M. Gibson

Katania 1992 - Kristine Hulander Laney

Rome 1976 - Debra Suzanne Bird

Rome 1984 - Charles Brett Pyne

Rome 1992 - Kimberly Craig Hale

Rome 1995 - Julie Leavitt Kartchner

Rome 2004 - Whitney Parrish

Rome 2009 - Tyson Robert Rollins

Rome - Brian Lehi Bates


Macedonia

Adriatic South 2012 - Kevin C. Gibson


Netherlands

Amsterdam - Minda Marie Jones Bates

North 2013 - Robert Niels Larsen


Poland

Warsaw 1996 - Lisa Westover Hall


Portugal

Lisbon 1999 - Nathan Scott Bird

Portugal Porto Mission 1992 - Curtis Wagner


Romania

Bucharest 1998 - Benjamin Sykes

Romania 2003 - Jonathan McKitrick Kidd

Romania - Patricia Shumway Bright & Charles Bright

Romania//Moldova 2008 - Amanda Gibson


Russia

Moscow - Bradley Ford

Moscow South 2002 - Daniel Zimmer

Novosibirsk 2000-2002 - Kenneth Bradley Gubler

Rostov-na-danu 2003 - Benjamin Joel Martineau

Samara 2001 - William Ryan McCook

St. Petersburg 1998 - Timothy Orton Rollins

St. Petersburg 2007 - Angela Joy Martineau Bird

St. Petersburg - Lincoln Kartchner

Russia - Harry Samuel Johnson


Scotland

Scotland - Hal Hurst

Scotland 1966 - Robert Lorenzo Wright

Edinburgh 1964 - John Dee Burton

Edinburgh 1974 - Karen Rae Leany Gerrard

Edinburgh 2004 - Shaun Michael Bird

Edinburgh 1995 - Craig Church

Edinburgh 1999 - Christopher James Rogers

Edinburgh 2000 - Anna May Burton Rogers

Edinburgh 2013 - Brooke Hammond


Serbia

Adriatic North 2011 - Kevin C. Gibson


Spain

Barcelona 1977 - John Osborn

Barcelona 1982 - David L. Gibson

Bilboa 1986 - Mark Walker Orton

Bilboa 1990 - Jason Mattingley

Bilboa - Emilie Jones Tryon

Islas Canarias 1996 - James Brimhall

Las Palmas 1996 - Leeann Casey Craig Fleming

Las Palmas 2000 - Yvonne Brimhall

Las Palmas - James Kartchner Brimhall

Malaga 2001 - Jonathan M. Spendlove

Malaga 2005 - James M. Gibson

Spain 1975 - Alan Gibson

Spain 1993 - Burton L. Sparks


Sweden

Sweden 1972 - Virgil K Russon


Switzerland

Switzerland 1994 - Stan & Teresa Russon

Geneva 2008 - Angela McKeen


Ukraine

Dnepropetrovsk 2012 - Jared Michael Hamilton

Donetsk 1997 - Brandon Sherwood

Donetsk 2007 - Austin Martineau

Donetsk 2009 - Hayden Barton

Asia


Southeast Asia 1971 - Marlon Dennis Bird


Cambodia

Phnom Penn 1993 - Bryan Mortimer

Hong Kong

Hong Kong 1989 - Ric Cantrell

Hong Kong (Cantonese) 1991 - Peter Bailey

Hong Kong 2008 - Nicold Marie Bird

Hong Kong 2006 - Alex Cheung


India

Bangalore - Jacob Kartchner


Japan

Fukuoka 2001 - Rebecca Hill Rollins

Fukuoka 2013 - Reed Michael Guisinger

Fukuoka - Jeanette Martineau

Hiroshima 2004 - Justin James Eagar

Japan East 1973 - James Eagar

Kobe 1990 - Greg Walker

Kobe 2015 - Kathrine Gibson

Kobe - Rondal Maurice Jones

Nagoya 1979 - Timothy Gordon Wilson

Nagoya 1990 - Robert P. Gibson

Sendai 1990 - Bob Johns

Sendai 1991 - Clarence H. Hansen

Tokyo 2015 - Tucker Gibson

Tokyo South  1989 - Joey Landrin

Korea

Daejeon 2003 - John Mahler

Korea 2005 - Elizabeth J. Bankhead

Pusan 1981 - Ronald Rose Case

Pusan - Kyle Ivan Jones

Seoul 1994 - Tiffany Bailey

Seoul - Steven Dennis Lloyd

Taejon 1989 - Benjamin Raner Johnson



Mongolia

Ulaanbaatar 1999 - Bradley Jay Gerrard


Philippines

Philippines 2013 - Michelle Russon

Philippines - Terry Hurst

Philippines - Rhett Landen Martineau

Philippines - Violet Lynn Shumway Olsen

Bacolod 1990 - Carmen Maxfield & Willard Call Mann

Cabanatuan 1990 - Leslie Laney

Cebu 1997 - Melissa Shearer Rollins

Cebu 1997 - Russell Camenish Rollins

Cebu 2006 - Michelyn Mann & John Dee Burton

Cebu 2013 - Kiri Case

Ilagan 1996 - Chad Reese

Iligan 1997 - Robert Barton Esplin

Manila 1991 - Rob Clifford Smith

Quezon City 2011 - Daniel Orton Lynn


Singapore

Shiloh Kartchner


Taiwan

Southern Far East 1966 - Allen Hassell

Taichung 1990 - John William Martineau

Taichung 1996 - Chad Michael Hadley

Taichung - Donald Guy Lusko

Taiwan 1979 - Kevin Kartchner


Thailand

Thailand 1976 - Gary James Crockett

Bangkok 1979 - Marvin R. Allen

Africa

Ghana

Cape Coast - Weston Neal Jones


Nigeria

Port Harcourt 2001 - Keith A & Corinne F Shumway

Uyo 2001 - Keith A & Corinne F Shumway

South Africa

Cape Town 2006 - Eric T. Gibson

Cape Town 1998 - Eric J. Smith

Johannesburg 1978 - Donald Eugene Jacobsen

Johannesburg 1979 - Kimball Croft Lynn

Johannesburg 2000 - Mark Haydn Spires

Johannesburg 2002 - Ferrin Lay & Peggy Belliston Orton

Johannesburg 2004 - Mark Eldred & Annette Walker Orton


Zimbabwe

Zimbabwe - John Charles Clason 1994

Zimbabwe Harare - Delsene Leany & Mark Gibson 2001

Australia & Oceania


Australia

Adelaide 1987 - Trent Edmond Dutry

Adelaide 1998 - Jordan Howe

Australia 1959 - Mavin Swapp

Australia - Marilyn Lee Shumway Garside

Australia West 1972 - Robert Alan Bird

Brisbane 1998 - David Ray Haddock

Melbourne 1992 - Delon Mortimer

Melbourne - Casey Dodd Wilstead

Melbourne West 1998 - Bryan Lloyd Martineau

Melbourne West 2001 - Cameron Ryan Bird

Perth 1985 - Kent Gibson

Sidney 2000 - Benjamin Alva Rollins

Sydney North - Janine Allen Brandt


Fiji

Suva - Peter Kartchner


Guam

Micronesia Guam 2014 - Garett Samuel Johnson

Guam Micronesia 2015 - Thomas Henry Slack


Micronesia

Micronesia Guam 2014 - Garett Samuel Johnson

Guam Micronesia 2015 - Thomas Henry Slack


New Zealand

Aukland 1968 - Kenneth Michael Bird

Aukland 2005 - Ferrin Lay & Peggy Belliston Orton

Christ Church 1986 - James Henry Martineau


Samoa

Apia  - Health 1973 - Blair Evan Wilcox

Apia  - Health 1975 - Callie Barton

Apia - Elliott Miller IV


Where We Served


Geographical listing of

Missionary Descendents of Joel Hills Johnson

Top of Page